Ben Türk

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Resmî kaynaklara göre Kore Savaşı süresince Kuzey Kore ve Çin kuvvetleri tarafından esiredilen 7,190 Amerikan askerinin yaklaşık %38'i, 1,148 İngiliz askerinin ise %15'i esirkamplarında öldü. Bununla beraber, Amerikalı esirlerin %15'i ve İngiliz esirlerin %12'sidüşmanla iş birliği yaparken, savaş sonunda 21 Amerikalı ve 1 İngiliz asker düşmana iltica etti.Buna karşın yine resmî kaynaklara göre, aynı esir kamplarında tutsak olan 234 Türk askerarasında kampta ölen ya da savaş sonunda Türkiye'ye dönmeyi reddeden olmadı. Esirkampında düşmanla iş birliği yapan iki Türk eri ise savaş bitip iade edilecekleri zaman Türkarkadaşlarının kendilerini öldüreceği korkusuyla Amerikan ordusundan himaye istemekzorunda kalmışlardı.Kuzey Kore kamplarında esaret hayatı sürmüş 234 Türk askerin bu başarısı Batı dünyasındabüyük yankı uyandırmış, Amerikan ordusunun muharip askerlerin esaretine dair bir iç tüzük oluşturmasında ve hayatı idame eğitimini şekillendirilmesinde örnek teşkil etmiştir. Ne var ki,Kore Savaşı'nın ardından Batı'da yayınlanan çalışmalar Türk esirlerin bu başarısını üstün eğitimalmalarına yormuşlar ve elit askerler oldukları savına dayandırmışlardır. Bu görüş günümüzekadar Batı'da tekrar tekrar üretilmiş ve literatüre hâkim olmuştur. Oysa ki Türk esirler arasındayalnızca 6 subay ve 3 astsubay bulunmaktadır ve geriye kalan 225 Türk esir zorunlu askerliğiniyapan erattır.Yazar Aynur Onur Çifci Ben Türk adını verdiği bu çalışmasında Türk, Amerikan ve İngilizarşivlerinden elde ettiği askerî belgelere dayanarak Kore'deki 234 Türk esirin kimler olduklarıve onların esaret hayatları hakkındaki gerçekleri ele almakta, kamplarda nasıl hayatatutundukları ve düşmanın komünist propagandasına nasıl direndiklerini gün yüzüneçıkarmaktadır.Yazar HakkındaODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra Fulbright Bursu'nu kazanarakeğitimine Amerika Birleşik Devletleri'nde devam etti. Indiana Üniversitesi'nin AntropolojiBölümü'nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı ve aynı üniversitede dört yıl süreyle savaş,şiddet, askerî kültür ve toplumsal cinsiyet alanlarında dersler verdi. Aynı zaman zarfındaIndiana Üniversitesi'nde "Geleceğin Eğitimcisi" ve "Yılın Eğitimcisi" ödüllerine layık görüldü.Bununla beraber, üç yıl boyunca Türkiye'nin batı ve doğu bölgelerinde erkek-kadın askerîpersonel ve asker aileleriyle katılımcı gözlemcilik ve mülakatlar yaparak saha çalışması yürüttü.Bilimsel araştırmaları TÜBİTAK ve ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation)tarafından desteklendi. Erich von Ludendorf'un Der Totale Kriegadlı kitabını Topyekûn Harpadıyla Türkçeye tercüme eden Aynur Onur Çifci (Erhan Çifci ile beraber), halen Türk ordusubünyesinde görev yapan asker kadınlar hakkındaki çalışmalarını sürdürmektedir.
TESLİMAT
 
Değerli okurlarımız tedarik usulüyle çalışmaktayız. Stoklarda bulunmayan eserler için tedarik süremiz en geç 3 iş günüdür.

Büyük oranda sipariş verdiğiniz gün saat 13:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer siparişinizi saat 13:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

---

Yurt Dışında ki okurlarımızın dikkatine;

Yurt dışından yapılan alışverişlerde sitemizde ki yurt içi kargo ücretleri, teslim süre ve şartları geçerli değildir. Yurt dışı kargo ücretleri siparişinizden sonra ayrıca tahsil edilir.
Yurt dışına, özellikle Avrupa Ülkelerine vermiş olduğunuz siparişlerinizi anlaşmalı kargo firmalarımız ile, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla göndermekteyiz.Yurt dışı siparişlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Bu bedeli dilerseniz western unionla dilerseniz kredi kartı yahut swift yoluyla ödeyebilirsiniz.

Yurt dışı siparişlerde kapıda ödeme yapılmamaktadır.

Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yurtdışına safran mürekkebi, çörek otu kapsülü gibi sıvı/gıda içerikli ürünler gönderilememektedir. Gümrük mevzuatı gereği bize geri dönmektedir.
 
Yükleniyor...