Cihangir'de Bir Aşk Ve İrfan Ocağı; Hasan Burhaneddin Cihangiri Ve Menakıbnamesi

  WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
  Hızlı Gönderi
  Güvenli Alışveriş
  İade ve Değişim
  Tasavvufi menakıbnameler kültür tarihi araştırmalarında ilk müracaat edilecek kaynaklardandır. Arap ve İran edebiyatında din ve devlet büyükleri hakkında yazılan umumi tabakat kitaplarından farklı olarak bizim edebiyatımızda müstakil menâkıbnâmeler daha fazla rağbet görmüştür. "Cihangir'de Bir Aşk ve İrfan Ocağı" da müstakil sufi tezkireleri içinde değerlendirilmesi gereken bir eserdir. Besnili Nehci Mustafa Efendi'nin samimi bir üslupla kaleme aldığı bu menakıb, Burhaneddin Cihangiri'nin hayatı ve menkıbeleriyle ilgili aktardığı hatıralar ve İstanbul'un gündelik yaşayışına dair verdiği bilgilerle önemli bir kitap olma özelliğini taşıyor.Hasan Burhaneddin Cihangiri Hazretleri Halvetiyye/Ramazaniyye tariki azizlerindendir. İstanbul'un Cihângîr semtinde çerağ uyandırdığı için Ramazaniyye Halvetileri'nin onun tarafından kurulan kolu "Cihangiriyye" diye anılmıştır.Aziz Hazretleri Harput'ta doğdu. Bursa'ya hicret etti. On sekiz yaşlarında Halvetiyye şeyhlerinden Yakub Fani Hazretleri'ne intisap etti. Yakub Efendi'yle birlikte İstanbul'a geldi. Eyüp'te Baba Haydar Tekkesi'ne yerleşti. Şerbetçi Mehmed Efendi ve Pir-i Halveti Ramazan Mahfi Hazretleri'nden can sohbetleri dinledi. Sıkı bir halvet ve zikir terbiyesinden geçerek süluk çıkardı. 1611 yılında hilafet verildi, Cihangir Camii'ne meşihat konularak buraya şeyh tayin edildi. Camii dahilinde yaptırdığı tekkede vefatına kadar tam elli iki sene irşad ile meşgul oldu ve pek çok halife yetiştirdi. 6 Ekim 1663 tarihinde vefat etti. Kendilerinin hayatta iken yaptırdıkları türbesi, Cihangir Camii içinde bulunmakta ve halen ziyaret edilmektedir.Cihangirde Bir Aşk ve İrfan Ocağı başlığıyla sadeleştirdiğimiz "Tuhfetü's-Salikin ve Hediyetü'l-Mürşidin" adlı eser Hasan Cihangiri Hazretleri'nin halifelerinden Besnili Mustafa Nehci (ö.1680'den sonra) tarafından kaleme alınmıştır. Nehci'nin kaydettiği notların tertibiyle ortaya koyduğu Tuhfe, bizzat Cihangiri Hazretleri'nden dinlediği veya şahit olup da derlediği hatıraları ihtiva etmektedir. Bu eser başta Cihangiriyye erkanı olmak üzere 17. asrın siyasi ve kültürel resmiyle ilgili bilgiler vermesi, İstanbul, Besni ve Şam hattından önemli anekdotlar kaydetmesi münasebetiyle kültür tarihçilerinin başucu kitaplarından biridir.
  TESLİMAT
   
  Değerli okurlarımız tedarik usulüyle çalışmaktayız. Stoklarda bulunmayan eserler için tedarik süremiz en geç 3 iş günüdür.

  Büyük oranda sipariş verdiğiniz gün saat 13:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

  Eğer siparişinizi saat 13:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

  ---

  Yurt Dışında ki okurlarımızın dikkatine;

  Yurt dışından yapılan alışverişlerde sitemizde ki yurt içi kargo ücretleri, teslim süre ve şartları geçerli değildir. Yurt dışı kargo ücretleri siparişinizden sonra ayrıca tahsil edilir.
  Yurt dışına, özellikle Avrupa Ülkelerine vermiş olduğunuz siparişlerinizi anlaşmalı kargo firmalarımız ile, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla göndermekteyiz.Yurt dışı siparişlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Bu bedeli dilerseniz western unionla dilerseniz kredi kartı yahut swift yoluyla ödeyebilirsiniz.

  Yurt dışı siparişlerde kapıda ödeme yapılmamaktadır.

  Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yurtdışına safran mürekkebi, çörek otu kapsülü gibi sıvı/gıda içerikli ürünler gönderilememektedir. Gümrük mevzuatı gereği bize geri dönmektedir.
   
  Benzer Ürünler
  Yükleniyor...