İslam Hukukunda Seyahat ve Hükümleri

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Hiç düşündünüz mü? İslam'a göre yolculuk ne için yapılmalı, ne tür hallerde zorunlu olmalı veya hiç yapılmaması gereken haller nelerdir? İşte bu tür akılları kurcalayan sorular, cevabını bu kitapta bulabilecek...! Yolculuk yapmanın dini hükmü, yolculuğun yapılış maksadı ve gerekçesine göre farzdan harama kadar değişiklik arz etmektedir. Hac ve vatan müdafaası gibi farz olan görevleri yapmak için seyahat, farz hükmünü almaktadır. Aynı şekilde kişinin bulunduğu yerde can ve mal güvenliği ile dinini yaşama imkânı kalmadığında oradan hicret etmek için yolculuk yapması da farz sayılmıştır. Kişinin nezrettiği hac ve umre gibi ibadetleri yerine getirmek ve vacip sayılan amelleri ifa etmek için yolculuk yapması da vacip olmaktadır. Nafile hac ve umre yapmak, akrabalarını ziyaret etmek, tarihi yerleri gezerek geçmişten ibret almak, yeryüzünün güzelliklerini görüp tefekkür etmek amacıyla yapılacak seyahatler teşvik edilmiş; mendup sayılmıştır. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî, Mescid-i Aksa ve Kuba mescitlerine ibadet maksadıyla gitmek Hadis-i Şeriflerde teşvik edildiği için yine bu seyahatler müstehap görülmüştür. İlim öğrenmek için yolculuk yapmanın hükmü, öğrenilen ilmin hükmüne bağlıdır. Ticaret yapma, çalışma, gıda ihtiyacı için avlanma, bilgi ve görgüsünü arttırma gibi maksatlarla yapılan seyahatler kişilerin arzusuna bırakılmış yani mubah görülmüştür. Gıda ihtiyacını karşılama maksadı olmaksızın avlanma, güvenli olmayan yolda tek başına seyahat etme gibi yolculuklar hoş görülmemiş; tenzihen mekruh sayılmıştır. Adam öldürme, hırsızlık, yol kesme, zina etme, haram malların ticaretini yapma gibi haram fiilleri işlemek için yapılan yolculuklar ise haram hükmünü almaktadır. İşte tüm bu vb. ve daha fazla bilgi için; şimdi, kitabın içinde yeni bir yolculuğa başlama zamanı artık! Bu da bir yolculuk değil mi sonuçta? İlim yolculuğu...
TESLİMAT
 
Değerli okurlarımız tedarik usulüyle çalışmaktayız. Stoklarda bulunmayan eserler için tedarik süremiz en geç 3 iş günüdür.

Büyük oranda sipariş verdiğiniz gün saat 13:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer siparişinizi saat 13:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

---

Yurt Dışında ki okurlarımızın dikkatine;

Yurt dışından yapılan alışverişlerde sitemizde ki yurt içi kargo ücretleri, teslim süre ve şartları geçerli değildir. Yurt dışı kargo ücretleri siparişinizden sonra ayrıca tahsil edilir.
Yurt dışına, özellikle Avrupa Ülkelerine vermiş olduğunuz siparişlerinizi anlaşmalı kargo firmalarımız ile, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla göndermekteyiz.Yurt dışı siparişlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Bu bedeli dilerseniz western unionla dilerseniz kredi kartı yahut swift yoluyla ödeyebilirsiniz.

Yurt dışı siparişlerde kapıda ödeme yapılmamaktadır.

Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yurtdışına safran mürekkebi, çörek otu kapsülü gibi sıvı/gıda içerikli ürünler gönderilememektedir. Gümrük mevzuatı gereği bize geri dönmektedir.
 
Yükleniyor...