Lalegül Dergisi Nisan 2020 Sayısı

Ürün stokta bulunmamaktadır.
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Lalegül Dergisi Nisan 2020 Sayısı

EDİTÖRDEN 

İnsanlık tarihine baktığımızda deprem, kasırga,çığ, sel, yangın, salgın hastalık gibi birçok felaketlerin yaşandığını ve insanoğlunun zaman zaman bu gibi doğal afetlere maruz kaldığını görürüz.

Günümüzde de bu tür doğal afetler yaşanmaya devam ediyor. Malumunuz olduğu üzere, Dünyayı sarsan doğal afetler zincirine koronavirüs salgını da eklendi. Çin’den başlayıp birçok ülkeye yayılan ve küresel bir boyut kazanan koronavirüs sebebiyle, insanlar büyük bir korku ve panik yaşadı. Virüsten korunmak için her ülke kendince radikal önlemler alıp bir takım ciddi tedbirlere başvurmasına rağmen, yine de panik havası ve ölüm korkusu pek azalmadı. Çünkü, koronavirüs tehlikesinin dünya gündeminden hiç düşmemesi, sık sık bu virüsten ölenlerin haberlerinin verilmesi, korona’nın “katil virüs” diye anılması gibi bir takım sebepler, maalesef insanlardaki ölüm korkusunu daha da tetikledi ve ister istemez abartılı bir paniğe sebep oldu.

Öncelikle, bir Müslüman olarak biliyor ve iman ediyoruz ki, bizi öldürecek olan koronavirüs değil “ecel”dir. Virüs sadece bir sebeptir. Şayet ecel geldiyse, bunun sebebi virüs değil de, kalp krizi, kanser veya başka bir hastalık da olabilir. Nitekim büyükler ne güzel demişler:

“Ecel geldi cihâne hastalıklar bahâne”

Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Allah-u Teala, indirdiği her hastalığın muhakkak şifasını da vermiştir.”

Dünyanın dört bir köşesine yayılan koronavirüs’ün ilacı da inşa Allah bulunacak ve bu virüs ölümcül olmaktan çıkacaktır. Ancak şu an yapmamız gereken şey; meseleyi hafife almadan ama iyice abartıp paniğe de kapılmadan bu salgınla mücadele etmek ve tedbiri elden bırakmamaktır.

 

Tedbir Kuldan Takdir Allah’tan

Ölüm, hepimizin başına bir gün mutlaka gelecektir, öyleyse gereksiz panik yapmak ve korkmak yerine, virüs bulaşmaması için elden geldiğince tedbirli olmak lazımdır. Yani “ecelim gelmediyse bana bir şey olmaz” deyip tedbirsiz davranmak çok yanlıştır. Zira İslam tedbir almayı bize emretmiştir.

Dikkatli ve ihtiyatlı olmak ölümden korkmak değil, İslam’ın emrine uymaktır. İnsan kendisine zarar veren şeylerden kaçınmalı ve o konuda tedbirli davranmalıdır. Meydana gelen olaylar elbette bir kader çerçevesinde cereyan eder, her şey Allah’ın kaza ve kaderi ile olur. Fakat tehlike karşısında tedbir almayanlar Allah katında mesûl olur. Yani tedbir bizden takdir Allah’tandır.

Nitekim Hz. Ömer (Radıyallahü anh) vebâ hastalığı olan beldeye girmemiştir. Kendisine:

- Ya Ömer! Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun? Denilince, şu cevabı vermiştir:

- Evet Allah’ın bir kaderinden yine Allah’ın diğer bir kaderine kaçıyoruz.

Salgın hastalıklara karşı tedbirli olmak konusunda, Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Bir yerde vebâ (bulaşıcı bir hastalık) olduğunu işittiğinizde oraya girmeyin. Bir yerde vebâ ortaya çıkar, siz de orada bulunursanız, hastalıktan kaçarak oradan ayrılmayın.”

Hadis-i şerifte “Bulaşıcı hastalık bulunan yere girmeyin” buyrulması; “tedbirli olun ve sağlığınızı tehlikeye atmayın” demektir. “Oradaysanız ayrılmayın” ifadesi ise; “hastalığın size bulaşmış olma ihtimalinden dolayı, bunu dışarı taşıyıp başkalarına bulaştırmayın” demektir. Bu, dinimizin koruyucu hekimlik konusundaki önemli kurallarından biridir ve bulaşıcı hastalıkların “karantina”ya alınması gerektiğine de dikkat çekilmiştir.

 

Kıymetli Lâlegül Dergisi Okurları!

7 Nisan Salı’yı 8 Nisan Çarşamba Günü’ne bağlayan gece Berat Gecesi’dir. Bu gece, önümüzdeki sene tüm dünyada neler olup bitecekse, hepsinin takdir ve tespit edileceği bir gecedir. Allah-u Teala o mübarek gece, hepimiz hakkında hayırlı takdirler yazılmasını nasip eylesin, maddi-manevi tüm virüs ve hastalıklardan cümlemizi muhafaza buyursun.

Ramazan Ayı’nın müjdecisi olan Berat Geceniz mübarek olsun. Rabbim cümlemizi Cehennem’den Beratını alanlardan eylesin.


 

 • EFENDİ HAZRETLERİ'NİN İLMÎ KELÂMLARINDAN
  Ahmet Mahmut Ünlü : KORONA GİBİ BULAŞICI HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN OKUNACAKLAR
 • Resul Bölükbaş : DEĞİŞTİRİLMİŞ İSLÂMÎ KURALLARA İSLÂMÎ KİMLİK VERME GAYRETİNDE OLANLAR; BÜYÜK BİR MESÛLİYETİN İÇİNDE OLUP MAALESEF BUNDAN DA GÂFİLDİRLER
 • Ahmet Gelişgen : “KUR’ÂN İSLÂMI / KUR’ÂNİYYÛN” ANLAYIŞI ÎTİKĀDÎ BİR SAPMADIR!
 • Hasan Kuduoğlu : DEVLET-İ ALİYYE’NİN YİRMİ SEKİZİNCİ ŞEYHULİSLÂMI, ÜÇ DEFÂ ŞEYHULİSLÂMLIK MAKĀMINA OTURAN, SEKSEN SEKİZ YAŞINDA 4.MURAD İLE BAĞDAT SEFERİNE KATILAN, FÂTİH SEMTİNİN BAĞRINDAKİ ÂBİDE ŞAHSİYETLERDEN ŞEYHULİSLÂM ZEKERİYYÂZÂDE YAHYÂ EFENDİ (Rahimehullâh) -1-
 • Ömer Faruk Korkmaz : MÜSLÜMANIN ZİHNÎ DÜNYASINDA ALLAH RESULÜ (Sallellâhu Aleyhi ve Sellem) VE SÜNNET-İ SENİYYE -4-
 • Hüsamettin Vanlıoğlu : EHL-İ SÜNNET
 • Mustafa Özşimşekler : ŞABAN AYI’NDA MEYDANA GELEN BAZI ÖNEMLİ HÂDİSELER
 • Dr. İhsan Şenocak : ŞÎ‘A GERÇEĞİ YA DA İRAN ŞÎ‘A CUMHÛRİYETİ İLE İSLÂM BİRLİĞİ MÜMKÜN MÜ?!
 • Mustafa Özşimşekler : HAZRETİ MÂRİYE (Radıyallâhü Anhâ) - 2. Bölüm -


 

---DUALAR, ZİKİRLER ve FAZÎLETLİ AMELLER---

 • ŞA‘BÂN-I ŞERÎF AYININ FAZÎLETLİ AMELLERİ
 • ŞA‘BÂN-I ŞERÎF AYININ ZİKİRLERİ
 • ŞA‘BÂN-I ŞERÎF AYININ ORUÇLARI
 • Şa‘bân-ı Şerîf’in Eyyâm-ı Bîyd Oruçları
 • BERÂAT GECESİ'NİN VAZÎFELERİ
 • Bir Sene Boyunca Hayırlı Kaderler Yazılması, Ömrün Uzayıp O Sene Ölümden Korunulması, Rızka Bereket Hâsıl Olup İnsanlara Muhtâc Olunmaması İçin Yapılacaklar
 • Berâat Gecesi Namazı
 • RAMAZÂN-I ŞERÎF AYININ FAZÎLETLİ AMELLERİ
 • RAMAZÂN-I ŞERÎF AYININ ZİKİRLERİ
 • RAMAZAN HİLÂLİNE ÂİT DUÂLAR
 • RAMAZAN’DA ÇOK YAPILMASI EMREDİLEN DÖRT ZİKİR
 • RAMAZÂN-I ŞERÎF’İN HER ON GÜNÜNÜN ZİKRİ
 • RAMAZÂN-I ŞERÎF’TE İFTÂR DUÂLARI
 • TERÂVÎH NAMAZININ ZİKİRLERİ
 • TERÂVÎH NAMAZININ ZİKİRLERİ
 • RAMAZÂN-I ŞERÎF AYINDA TERÂVÎH VE VİTİR NAMAZINDAN SONRA EVDE KILINACAK ÇOK FAZÎLETLİ NÂFİLE NAMAZLAR VE VAAD EDİLEN SEVAPLARI
TESLİMAT
 
Değerli okurlarımız tedarik usulüyle çalışmaktayız. Stoklarda bulunmayan eserler için tedarik süremiz en geç 3 iş günüdür.

Büyük oranda sipariş verdiğiniz gün saat 13:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer siparişinizi saat 13:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

---

Yurt Dışında ki okurlarımızın dikkatine;

Yurt dışından yapılan alışverişlerde sitemizde ki yurt içi kargo ücretleri, teslim süre ve şartları geçerli değildir. Yurt dışı kargo ücretleri siparişinizden sonra ayrıca tahsil edilir.
Yurt dışına, özellikle Avrupa Ülkelerine vermiş olduğunuz siparişlerinizi anlaşmalı kargo firmalarımız ile, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla göndermekteyiz.Yurt dışı siparişlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Bu bedeli dilerseniz western unionla dilerseniz kredi kartı yahut swift yoluyla ödeyebilirsiniz.

Yurt dışı siparişlerde kapıda ödeme yapılmamaktadır.

Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yurtdışına safran mürekkebi, çörek otu kapsülü gibi sıvı/gıda içerikli ürünler gönderilememektedir. Gümrük mevzuatı gereği bize geri dönmektedir.
 
Yükleniyor...