Şirket Yapısı ve Süreklilik

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
İki asır öncesine kadar ticari hayat bugünkü kadar gelişmiş değildi. Özellikle İslamdininin doğduğu ve yayıldığı çağda hayat son derece basit ve sadeydi. Buna bağlı olarako zamanki şirketler, genellikle iki kişiden oluşan basit ortaklık yapılarıydı. Bu durum fıkhıntedvin ve tasnif edildiği sonraki dönemlerde de değişmedi. Bu sebeple, fıkıhkülliyatımızda günümüz şirket yapılarına benzer yapıları bulmamız mümkün değildir.Ancak, Müslümanların tarih boyunca kurdukları şirket yapıları hakkında bilgiye ulaşmamızmümkündür.Fıkıh külliyatındaki şirket yapıları, dayandıkları prensipler açısından kadim ancakgeliştikleri döneme göre yeni yapılar olduğu söylenebilir. Fakat güncellenemedikleri içinorijinallikleri kaybolmuş ve zamanla işlevsiz hale gelmişlerdir. Bununla birlikte, sonyüzyılda batıda gelişen sanayi ve kurumları, ihtiyaca binaen yeni şirket türleri ortayaçıkartmıştır. Günümüzde birçok İslam ülkesinde kurulan şirketler, batıda ortaya çıkanşirket yapılarıdır. Ancak İslam'ın iktisat anlayışı ile batının ekonomi modeli arasındakitemel ayrılıklar, şirketler gibi uygulama alanlarında bazı sorunlara yol açmaktadır.Fıkıhtaki şirket yapıları ile günümüz şirket yapıları incelendiğinde, aralarında benzer vefarklı yönlerin olduğu da gözden kaçmamaktadır. Bu yönlerin ortaya çıkarılması,çalışmanın amaçları arasında yer almıştır.Şirketlerde süreklilik sorunu son yüzyılda ortaya çıkmış oldukça yeni bir konudur.Şirketlerde süreklilik, şirketlerin devamını isteyen kurucuların, işini kaybetmek istemeyençalışanların, istikrarı esas alan devletlerin üzerinde durdukları bir konudur. Özellikleülkemizde aile şirketlerinde kurumsal sürekliliğin sağlanması ekonominin güçlenmesinekatkı sunacak bir ihtiyaçtır. Çalışmanın ikinci ayağını şirketlerde sürdürülebilir bir yapınınoluşturulabilmesinin temel ilkeleri teşkil etmektedir.
TESLİMAT
 
Değerli okurlarımız tedarik usulüyle çalışmaktayız. Stoklarda bulunmayan eserler için tedarik süremiz en geç 3 iş günüdür.

Büyük oranda sipariş verdiğiniz gün saat 13:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer siparişinizi saat 13:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

---

Yurt Dışında ki okurlarımızın dikkatine;

Yurt dışından yapılan alışverişlerde sitemizde ki yurt içi kargo ücretleri, teslim süre ve şartları geçerli değildir. Yurt dışı kargo ücretleri siparişinizden sonra ayrıca tahsil edilir.
Yurt dışına, özellikle Avrupa Ülkelerine vermiş olduğunuz siparişlerinizi anlaşmalı kargo firmalarımız ile, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla göndermekteyiz.Yurt dışı siparişlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Bu bedeli dilerseniz western unionla dilerseniz kredi kartı yahut swift yoluyla ödeyebilirsiniz.

Yurt dışı siparişlerde kapıda ödeme yapılmamaktadır.

Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yurtdışına safran mürekkebi, çörek otu kapsülü gibi sıvı/gıda içerikli ürünler gönderilememektedir. Gümrük mevzuatı gereği bize geri dönmektedir.
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...