Siyer İlim Tarih Dergisi - 10. Sayı

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
SİYER (AKTÜEL) DERGİSİ'NİN 10. SAYISI ÇIKTI3 AYLIK İLİM, TARİH ve KÜLTÜR DERGİSİSanat ve estetik, uzun bir süredir İslâm dünyasında en problemli ve anlaşılması zor alanlardan biridir. Özellikle Osmanlı'nın son dönemiyle birlikte İslâm dünyasının gerileyişi ve bunun üzücü birsonucu olarak modern zamanlarda Müslümanların en fazla ihmal ettiği, zamana uygun sanatsal ifade ve kabiliyetlerin kullanılmadığı sanat ve estetik, bugün sinemadan müziğe, resimden diğer sanatdallarına İslâm dünyasında kapalı bir kutuya dönüşmüş gibidir. Hâlbuki sanat evrenseldir ve İslâm kültüründe insanın tabiatından gelen fıtrî sanat duyguları yanında bu faaliyetlerin meşrulaştırılması ve teşvikinde en önemli saik Allah'ın "cemâl" (güzel) sıfatı olmuştur. Kur'an'da belirtildiği üzere en büyük sanatkâr Allah'tır. Gerek âlimler, gerek mutasavvıflar yüzyıllardır kâinata bu nazardan bakmışlarve yaratılan her şeyi bütünün bir parçası olarak görmüşlerdir. Bu vesileyle Allah, kâinatı ve kâinatın küçük bir örneği kabul edilen insanı da üstün yeteneklerle donatarak "en güzel biçimde"(ahsen-i takvim) olarak yaratmıştır. Yaratılış amaçlarından biri de Allah'ın sıfatları ile sıfatlanmak olan insan da bu sanat faaliyetlerine katılmalıdır ki, kemâle erebilsin, kendisini ve Rabbini bilsin, kâinatıtanıyabilsin. Bu vesileyle bir Müslüman, kendisini ve çevresini güzelleştirmekle sorumlu tutulmuştur. İlke haline gelen "Allah güzeldir, güzeli sever" hadisi bu hususta Müslümana yol göstermiştir.Bu ilke doğrultusunda Müslümanlar, yüzyıllardır sanatın mimari, musîki, minyatür, hat gibi hemen her dalında özgün ve muhteşem eserler ortaya koymuşlardır.Bugün bizler, tarih boyunca İslâm medeniyetinin en zirve dönemlerinden günümüze bizlere kadar ulaşan zengin bir kültür sanat mirasına sahibiz ve fakat sahip olduğumuz sanatsal mirası anlama, biradım öteye taşıma ve geliştirme noktasında ciddi eksiklerimiz var. Geçmişle övünmeyi bir kenara bırakıp yıkılan medeniyeti tekrar inşa etmeye çalışmazsak, gayretlerimiz maalesef eskinin bir nevîtekrarı hatta taklidi olmaktan öteye gidemeyecektir. Bu vesileyle Peygamber Efendimizi (sas) anlamak, O'nun inşa ettiği toplumdaki sanatı kavrayabilmek ve yaşadığımız dünyada estetiğin önemini anlamak adına Siyer Dergisi olarak bu sayımızda "Sanat" dosyası hazırladık. Konuya farklı açılardan bakarak bizi aydınlatacak, hatta somut öneriler ile sanata dair reaksiyonumuza vesile olacak uzman yazılarının yanında, yine soruşturmamız ile "sanatçı" dostlarımızın değerli katkılarını da yayınlıyoruz. Röportajımızı İslâm estetiği üzerine çalışmalar yürüten, sanat dünyasının yakından takip ettiği Prof. Dr. Turan Koç ile yaptık. Dosya konumuzun dışında birçok farklı konuya pencere araladık,beğeneceğinizi umuyoruz. Selam ve muhabbetle... Nice sayılara!Nisan-Maysı-Haziran / Sayı: 10
TESLİMAT
 
Değerli okurlarımız tedarik usulüyle çalışmaktayız. Stoklarda bulunmayan eserler için tedarik süremiz en geç 3 iş günüdür.

Büyük oranda sipariş verdiğiniz gün saat 13:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer siparişinizi saat 13:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

---

Yurt Dışında ki okurlarımızın dikkatine;

Yurt dışından yapılan alışverişlerde sitemizde ki yurt içi kargo ücretleri, teslim süre ve şartları geçerli değildir. Yurt dışı kargo ücretleri siparişinizden sonra ayrıca tahsil edilir.
Yurt dışına, özellikle Avrupa Ülkelerine vermiş olduğunuz siparişlerinizi anlaşmalı kargo firmalarımız ile, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla göndermekteyiz.Yurt dışı siparişlerde kargo bedeli müşteriye aittir. Bu bedeli dilerseniz western unionla dilerseniz kredi kartı yahut swift yoluyla ödeyebilirsiniz.

Yurt dışı siparişlerde kapıda ödeme yapılmamaktadır.

Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yurtdışına safran mürekkebi, çörek otu kapsülü gibi sıvı/gıda içerikli ürünler gönderilememektedir. Gümrük mevzuatı gereği bize geri dönmektedir.
 
Yükleniyor...